Niedziela Biblijna – 26.04.2020

Niedziela Biblijna i IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego będą obchodzone w Kościele katolickim w Polsce w niedzielę 26 kwietnia. Do wspólnotowej lektury została wybrana tym razem Ewangelia według św. Mateusza.  W tą niedzielę rozpocznie się też 12. Tydzień Biblijny, który będzie trwał do soboty 2 maja 2020.

„Głównym celem Narodowego Czytania Pisma Świętego rozpoczynającego Tydzień Biblijny, jest zaproszenie wierzących do osobistej, codziennej lektury i rozważania fragmentu Pisma Świętego, który otrzymamy w kościele” – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.

„Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia” to hasło tegorocznej Niedzieli Biblijnej i Narodowego Czytania Pisma Świętego. Nawiązuje ono do przesłania trwającego roku duszpasterskiego, który jest poświęcony Eucharystii. Hasło odnosi się do Prologu Ewangelii według św. Jana, gdzie są słowa „A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” oraz do 6. rozdziału Ewangelii św. Jana, w której Jezus Chrystus mówi o Sobie, że jest „chlebem życia”.

Dzieło Biblijne chce podczas tegorocznego Tygodnia Biblijnego uczcić również 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Ks. Witczyk podkreślił, że jego nauczanie jest ponadczasowe, ponieważ wynikało z Ewangelii. Przypomniał też, że Papież Polak, umierając, prosił, by czytano mu Ewangelię według św. Jana.

ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II” /KEP

PRZECZYTAJ BIBLIĘ W CIĄGU JEDNEGO ROKU!

Zanurz się w Słowie! Proponujemy nie czekać biernie ale zanurzyć się w Słowie, którym Bóg się posługuje aby do nas przemawiać. Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu: przeczytaj Biblię w ciągu jednego roku. Wystarczy codziennie przeczytać 4 rozdziały.
Na ich lekturę potrzeba tylko 15 min. Czytaj w asystencji Ducha Świętego a owoce wierności wkrótce zobaczysz w swoim życiu i umyśle. Powiedz swoim najbliższym, że podejmujesz takie wyzwanie.

Poniżej do pobrania plan czytania Biblii księdza Piotra Ostańskiego – autora podziału Biblii na 365 części.

biblia_w_rok- pobierz

UWAGI PRAKTYCZNE:

1. Czytanie Pisma Świętego zaczynaj zawsze od modlitwy do Ducha Świętego i proś Go, aby przygotował Twoje serce na przyjęcie Bożego słowa. Czytanie Biblii przypomina bowiem przysłuchiwanie się czyjejś rozmowie telefonicznej. Słyszymy jedną stronę i tylko się domyślamy, bardziej lub mniej, o co w rozmowie chodzi. Duch Święty sprawi, że Biblia stanie się telefonem głośnomówiącym!
2. Dla porządku możesz na planie czytania zaznaczać albo skreślać przeczytane fragmenty.
3. Jeśli z jakiegoś powodu (przepracowania, wyjazdu) stracisz dzień czy dwa dni lektury, możesz te teksty przeskoczyć, a uzupełnić wtedy, gdy będziesz miał więcej wolnego czasu (np. w niedzielę).
4. Zaopatrz się w specjalny brulion albo zeszyt i notuj w nim wszelkie trudności, niezrozumiałe miejsca albo rodzące się pytania. Pod każdą z notatek zostawiaj trochę wolnego miejsca, a potem szukaj wyjaśnień w książkach albo u swojego księdza i wyjaśnienia krótko zapisuj.
5. Poinformuj swoich domowników o powziętym zobowiązaniu i poproś ich, aby przy różnych okazjach pytali Ciebie o postępy i dopingowali Cię.
6. Możesz wymieniać się swoimi uwagami, „odkryciami” i spostrzeżeniami w gronie osób, które podobnie jak Ty czytają systematycznie Biblię (jak tamci na wspomnianym oddziale w szpitalu).
7. Możesz powielić plan czytania można i obdarować nim, wraz ze słowem zachęty, znajomych w pracy albo w sąsiedztwie.
8. Warto poinformować swojego spowiednika albo duszpasterza o zamiarze przeczytania Biblii w ciągu jednego roku i poprosić Go o błogosławieństwo.

Modlitwa przed czytaniem Pisma Świętego

Duchu Święty, który oświecasz moje serce
i mój umysł dodaj mi ochoty i zdolności,
aby nauka zawarta w Twoim Słowie,